Program

MARȚI – 2 aprilie 2013

CINEMA STUDIO

GALA DE DESCHIDERE

> 20:00 – Frumoasa adormită („Bella addormentata”, r. Marco Bellochio, Italia/Franța, 2012, 115')

 

MIERCURI – 3 aprilie 2013

CINEMA STUDIO

COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ

> 18:00 – Cerberii („The Gatekeepers”, r. Dror Moreh, Israel/Franța/Germania/Belgia, 2012, 101')

> 20:00 – 80 de milioane („80 millinow”, r. Waldemar Krzystek, Polonia, 2011, 103')

CINEMA ELVIRA POPESCU

DRUMUL LIBERTĂȚII

> 18:00 – Ilegal („Illégal”, r. Olivier Masset-Depasse, Belgia/Luxemburg/Franța, 2010, 90')

> 20:00 – Noaptea fără lună („Nata pa hënë”, r. Artan Minarolli, Albania/Franța, 2004, 80')

 

JOI – 4 aprilie 2013

CINEMA STUDIO

COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ

> 14:00 – 80 de milioane („80 millinow”, r. Waldemar Krzystek, Polonia, 2011, 103') (reluare)

> 16:00 – Cerberii („The Gatekeepers”, r. Dror Moreh, Israel/Franța/Germania/Belgia, 2012, 101') (reluare)

> 18:00 – Lagărul 14: Zonă de control total („Camp 14: Total Control Zone”, r. Marc Wiese, Germania/Coreea de Sud, 2012, 104')

> 20:00 – Calea izbăvirii („Ustanička ulica”, r. Miroslav Terzić, Serbia, 2012, 97')

CINEMA ELVIRA POPESCU

PAPALITATEA AZI

> 19:00 – Martor al speranței: Viața lui Karol Wojtyla, Papa Ioan Paul al II-lea (r. Judith Dwan Hallet, SUA, 2002, 116')

 

VINERI – 5 aprilie 2013

CINEMA STUDIO

COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ

> 14:00 – Calea izbăvirii („Ustanička ulica”, r. Miroslav Terzić, Serbia, 2012, 97') (reluare)

> 16:00 – Lagărul 14: Zonă de control total („Camp 14: Total Control Zone”, r. Marc Wiese, Germania/Coreea de Sud, 2012, 104') (reluare)

> 18:00 – Rock the Casbah (r. Yariv Horowitz, Israel/Franța, 2012, 93')

> 20:00 – S.B. Îl cunoșteam bine („S.B. Io lo conoscevo bene”, r. Giacomo Durzi & Giovanni Fasanella, Italia, 2012, 75')

CINEMA ELVIRA POPESCU

PROPAGANDĂ ȘI MANIPULARE

> 19:00 – Propagandă și manipulare la începuturile cinematografului românesc (conferință susținută de Cristian Tudor Popescu)

> 21:00 – Răsună valea (r. Paul Călinescu, România, 1950, 69')

 

SÂMBĂTĂ – 6 aprilie 2013

CINEMA STUDIO

COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ

> 14:00 – S.B. Îl cunoșteam bine („S.B. Io lo conoscevo bene”, r. Giacomo Durzi & Giovanni Fasanella, Italia, 2012, 75') (reluare)

> 16:00 – Rock the Casbah (r. Yariv Horowitz, Israel/Franța, 2012, 93') (reluare)

> 18:00 – Copilărie clandestină („Infancia clandestina”, r. Benjamín Ávila, Argentina/Spania/Brazilia, 2012, 112')

> 20:00 – Lore (r. Cate Shortland, Germania/Australia/Marea Britanie, 2012, 109')

CINEMA ELVIRA POPESCU

INSUPORTABILA MEMORIE

> 14:30 – Examenul („A vizsga”, r. Péter Bergendy, Ungaria, 2011, 89')

> 16:30 – Pe scurt, despre politică (6 scurtmetraje recente, cu tematică politică, selectate de Massimiliano Nardulli, 105')

> 18:30 – Evrei de vânzare (r. Radu Gabrea, România, 2013, 72')

> 20:00 – Copiii lui Hitler („Hitler's Children”, r. Chanoch Ze'evi, Israel/Germania, 2011, 80')

 

DUMINICĂ – 7 aprilie 2013

CINEMA STUDIO

COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ

> 15:00 – Lore (r. Cate Shortland, Germania/Australia/Marea Britanie, 2012, 109') (reluare)

> 17:00 – Copilărie clandestină („Infancia clandestina”, r. Benjamín Ávila, Argentina/Spania/Brazilia, 2012, 112') (reluare)

GALA DE ÎNCHIDERE

> 20:00 – Spune-mi cu cine te însotești („The Company You Keep”, r. Robert Redford, SUA, 2012, 125')